• יוני 12, 2024 10:39 pm

עיניים שורפות: ספרי לי מה עובר עליך

חם ברשת

נכתב על ידי חם ברשת

ספט 3, 2023

לעיתים קורה שאנו מרגישים שהעיניים שלנו שורפות. רופאי עיניים מדווחים שבקרב המטופלים שאינם נושאים בבעיות כרוניות בעיניים, רבים מהפונים אליהם סובלים מעיניים שורפות. התסמינים שמלווים לכך הם הרגשה של חול או של גוף זר בעין, דמעות, צריבה בעיניים, עיניים נפוחות, עיניים אדומות ורגישות למגע ובמקרים קשים יותר חוויה של טשטוש בראייה באופן זמני.

 מדוע שורפות לנו העיניים?

עשויות להיות מספר סיבות לכך שהעיניים שלנו שורפות:

יובש בעיניים

הדמעות שלנו הן לא רק ביטוי לרגש, אלא יש להן תפקיד חשוב בשמירה על ניקיון ועל בריאות העין. כאשר העיניים לא מייצרות מספיק דמעות או שהדמעות שמיוצרות בבלוטות הדמעות לא מספיק שמנוניות ואיכותיות, העיניים שלנו יסבלו מיובש ועיניים שורפות יהיה אחד הסימנים לכך.

שווה גם לקרוא: טיפות או משחת סינטומיצין לעיניים (כלורמפניקול)

דלקת בעיניים

דלקת בעיניים עלולה לפגוע בקרנית או בלחמית העין ולגרום לצריבה בעיניים. לרוב מדובר בדלקת נגיפית, אך כאשר המקור לדלקת יהיה חיידקי, הטיפול בדלקת יהיה באנטיביוטיקה.

אלרגיה – לאלרגיה יכולים להיות גורמים רבים כמו פריחה, פרוות בע”ח או זיהום אוויר. אחד התסמינים לאלרגיה זה צריבה בעיניים, דמעות ועיניים נפוחות ומגורות.

עישון – מבין כל הנזקים שהעישון גורם, הוא גם מעלה את הסיכויים למחלות עיניים. הגוף מפתח תגובת נגד לניקוטין – צריבה בעיניים או ביובש בעיניים.

שימוש בתרופות – תרופות לטיפול באלרגיה עלולות לגרום לצריבה בעיניים אך גם גלולות למניעת הריון עשויות לגרום לצריבה.

שימוש יתר בעדשות מגע – הרכבת עדשות מגע למשך שעות ארוכות, גורם להפחתה של רמת החמצן בקרנית ולהפחתה ברגישות שלה ומכאן גם להפחתה בכמות הדמעות שדואגות לניקוי ולהרטבת העין.

שינויים הורמונליים –  תקופות בהן הגוף עובר שינויים הורמונליים כמו הריון, גיל המעבר או גיל ההתבגרות מזוהות בשינוי ברמת האסטרוגן והפרוגסטרון, מה שעשוי לגרום לחוסר איזון בגוך ולצריבה בעיניים.

טיפוליים אסתטיים – בעיקר ניתוח להרמת עפעפיים שגורם למנח העפעף לא להיות תקין ולהפחתה ניכרת בכמות המצמוץ בעיניים.

טיפול בעיניים שורפות

אם הצריבה בעיניים נמשכת מעבר ליומיים, רצוי לפנות לרופא ולבקש שיאבחן את המקרה. העיניים הן אחד האיברים הרגישים והעדינים בגוף. הן חלון לנשמתנו, אך גם מסמנות לנו אם קיימת בעיה נוספת בגוף.

סיכום

עיניים שורפות היא תופעה שגורמת לנו אי נוחות ופוגעת באיכות החיים שלנו, אך היא גם עלולה להצביע על בעיה עמוקה יותר בעיניים או בגוף. הטיפול בעיניים שורפות יחסית פשוט ודורש ניקוי והרטבה של העין. למידע נוסף אודות עיניים שורפות גלשו לאתר של ד”ר מייקל מימוני.

חם ברשת

חם ברשת

כותב ראשי של אתר חם ברשת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *